Florida Pan-Handlers ASC, Inc        
Dedicated to the Protection and            Advancement  of the Versatile Aussie        

Doggie Dash 2014

Best In Circuit Winners

Best In Circuit Intact

CH Dancer's Counterfeit Cash - Elizabeth Bird

Best In Circuit Altered

CH Sunfire's Take A Gander - Laura Clayton

Best In Circuit Junior

Mallori Bryan showing Ch. After All's Keepin Austin WEIRD

Best In Circuit Non Regular Puppy

Lori Fausett's 2-4 mon. puppy dog no name

Best In Circuit Rally

OTCH SPCH PCH WTCH Sierra-Echo Electric Shadow RTDc UD RTDs AFTDds GV-E JV-E RV-E DNA-CP RTX – Molly Reyenga


Agility High in Trials

There were 2 ATCHs earned over the weekend

Shout owned and loved by Shelly Spotswood earned ATCH8 (Shout is 11 years old)

Skeeter owned and loved by Sara Gerlach earned ATCH2

FridayContentPlaceHolderID="NavigationContent"

High in Trial Elite – Ice/Marilynn Smith

High in Trial Elite Aussie – Skeeter/Sara Gerlach

High in Trial Open – Dude/Mary Whelpton

High in Trial Novice – Gretchen/Barbara Rose

High in Trial Novice Aussie – Dinky Dee/Sharon Tyra

High In Trial Veteran – Jet/Linda Mills

Saturday

High in Trial Elite – Trip/Paula Cauley

High in Trial Elite Aussie – Skeeter/Sara Gerlach

High in Trial Open – Dude/Mary Whelpton

High in Trial Novice – Chaos!/Heather Dickinson

High in Trial Novice Aussie – Dinky Dee/Sharon Tyra H

igh In Trial Veteran – Zeke/Cinda Walters

Sunday

High in Trial Elite – Jonesy/Summer Melillo

High in Trial Elite Aussie – Addy/Harold Baska Jr.

High in Trial Open – Jazz/Des Miller

High in Trial Novice – Gretchen/Barbara Rose

High in Trial Novice Aussie – Copper/Jill Dykers

High In Trial Veteran – Syd/Harold Baska Jr.

 
Conformation Results Intact

Saturday AM – Anne Shope

Best Of Breed

Dancer’s Conterfeit Cash (Elizabeth Bird)

Best Opposite Sex

Sunfire’s The Morning After (Laura Clayton)

Best Of Winners

Dancer’s Conterfeit Cash (Elizabeth Bird)

Winner’s Dog

Dancer’s Conterfeit Cash (Elizabeth Bird)

Winner’s Bitch

Sunfire’s The Morning After (Laura Clayton)

Reserve Winner’s Dog

Soundtrack’s Go Speed Racer Go (Lori Fausett)

Reserve Winner’s Bitch

Soundtrack’s Love Me Like Crazy (Lori Fausett)

Saturday PM – Judge Dorothy Edge

Best Of Breed

Dancer’s Conterfeit Cash (Elizabeth Bird)

Best Opposite Sex

CH Maine-ly’s Take it to the Limit (L. Liebenow, C. Gardner)

Best Of Winners

Dancer’s Conterfeit Cash (Elizabeth Bird)

Winner’s Dog

Dancer’s Conterfeit Cash (Elizabeth Bird)

Winner’s Bitch

Maine-ly Hdstrong I’ll Take U On (Laura Liebenow)

Reserve Winner’s Dog

Limelite’s Proff Reed (Mary Bryan, AJ Tavares)

Reserve Winner’s Bitch

Headstrong’s Wild Gypse (L. Liebenow, Alexis Jackson)

Sunday AM – Judge Debra St. Jacques

Best Of Breed

Buff Cap Neon Lights (Tracey Norrell)

Best Opposite Sex

CH Dancer’s Last Tango (Elizabeth Bird)

Best Of Winners

Gemmells Balance and Charisma (Janice Brough, MacKenzie Cormican, Melanie Magamoll)

Winner’s Dog

Soundtrack’s Go Speed Racer Go (Lori Fausett)

Winner’s Bitch

Gemmells Balance and Charisma (Janice Brough, MacKenzie Cormican, Melanie Magamoll)

Reserve Winner’s Dog

Encore’s Dark Knight Rising (Pam Stephenson, Dina Becnel)

Reserve Winner’s Bitch

Sunfire’s The Morning After (Laura Clayton)

Conformation Results Altered

Saturday AM – Anne Shope

Best Of Breed

Sunfire’s Take A Gander (Laura Clayton)

Best Opposite Sex

CH After All’s Keepin Austin WEIRD (Mallori Bryan, Mari Bryan, Keith Keller)

Saturday PM – Judge Dorothy Edge

Best Of Breed

CH After All’s Keepin Austin WEIRD (Mallori Bryan, Mari Bryan, Keith Keller)

Best Opposite Sex

Sunfire’s Tak A Gander (Laura Clayton)

Sunday AM – Judge Debra St. Jacques

Best Of Breed

Sunfire’s Tak A Gander (Laura Clayton)

Best Opposite Sex

CH After All’s Keepin Austin WEIRD (Mallori Bryan, Mari Bryan, Keith Keller)


Conformation Results Junior

Saturday AM – Anne Shope

Best Junior

Mallori Bryan 13-17 Open Sr - Ch. After All's Keepin Austin WEIRD

Reserve Junior

Candace Hoffman 13-17 Open Sr - Sawdust's Don't Stop Believing

Saturday PM – Judge Dorothy Edge

Best Junior

Mallori Bryan 13-17 Open Sr - Ch. After All's Keepin Austin WEIRD

Reserve Junior

Candace Hoffman 13-17 Open Sr - Sawdust's Don't Stop Believing

Sunday AM – Judge Debra St. Jacques

Best Junior

Mallori Bryan 13-17 Open Sr - Ch. After All's Keepin Austin WEIRD

Reserve Junior

Candace Hoffman 13-17 Open Sr - Sawdust's Don't Stop Believing


Conformation Results NON-Regular Puppy

Saturday AM – Anne Shope

BOB #48 Lori Fausett's puppy

BOS #69 SunFire's Espresso (David Clayton)

Saturday PM – Judge Dorothy Edge

BOB #70 Lori Fausett's puppy

BOS #48 Lori Fausett's puppy

Sunday AM – Judge Debra St. Jacques

BOB #69 SunFire's Espresso (David Clayton)

BOS #48 Lori Fausett's puppy


Rally Results

Friday AM - Judge Anne Shope

High In Trial – RTCH Soundtrack’s No Speed Limits CDS,RTX,STDsc (Lori Fausett)

High Combined - RTCH Soundtrack’s No Speed Limits CDS,RTX,STDsc (Lori Fausett)

Friday PM - Judge Anne Shope

High In Trial – Blue Note’s Rock With You (Betsy Bragg)

High Combined - RTCH Soundtrack’s No Speed Limits CDS,RTX,STDsc (Lori Fausett)

Saturday AM – Debra St. Jacques

High In Trial – Wonderdog R Ewe Speakin to Me (Shelly Spotswood)

High Combined - RTCH Soundtrack’s No Speed Limits CDS,RTX,STDsc (Lori Fausett)

Saturday PM - Debra St. Jacques

High In Trial – Sierra-Echo Electric Shadow (Molly Reyenga & Sarah Elhoffer

High Combined – RTCH-2 CH Soundtrack’s On The Road Again (Lori Fausett)


Obedience Results

Friday AM Qualifying Dogs – Anne Shope

Novice B - Spice’s Jet around Thyme (Linda Mills)

Novice B - Compainion’s Panda-Monium (Claudia Van Gee)

Saturday AM Qualifying Dogs - Debra St. Jacques

Novice B - Compainion’s Panda-Monium (Claudia Van Gee)

Sunday AM Qualifying Dogs – Andrea Hoffman

Novice B – Trump’s Skyhawk Rolling In Hot (Rebecca Watford)

Open B CDX - Blue Note’s Rock With You (Betsy Bragg)